ВИСТАВКИ СОБАК: НА ДОПОМОГУ ПОЧАТКІВЦЯМ


Спробуємо розібратися у виставках собак: що це таке та з чого почати.

     Для початку ознайомтесь зі статтею про кінологічні організації. І визначте, документи якоїсь організації у вашого цуценя. Взагалі-то цим краще перейматися покупкою собаки, якщо ви плануєте брати участь у виставках. Ми рекомендуємо купувати цуценя з документами Кінологічного Союзу України (КСУ) або аналогічних об'єднань інших країн, оскільки вони мають найбільш достовірну інформацію про походження собак і входять до складу найбільшої міжнародної кінологічної організації FCI (фр.: Fédération Cynologique Internationale) - у перекладі на МКФ (Міжнародна кінологічна федерація).

 

Документи на собаку

     Непогано також перед покупкою перевірити родовід батьків вашого цуценя на предмет, чи всі предки вказані в родоводі і чи видано воно КСУ. Якщо у родоводі немає інформації щодо якогось із колін (коліно - одне з поколінь у родоводі: мама-тато чи бабусі-дідуся, чи прабабусі-прадіда) чи то часткова, це означає, що КСУ не може гарантувати, що відсутні предки відповідали вказаної породи. Такий родовід називається регістровим. Собаки з регістровим родоводом записуються в окрему племінну книгу. Інформація про нащадків таких собак може бути занесена в основну племінну книгу тільки в третьому поколінні, коли всі поля предків будуть заповнені. Собаки з регістровими родоводом не дуже цікаві для розведення, тому що існує ризик отримати двірників від породистого на вигляд собаки. Таким собакам МКФ не підтвердить титул CACIB і відповідно вони не зможуть стати інтерчемпіонами.

     При купівлі цуценя ви отримуєте на руки щенячу картку (цуценячу метрику): гарний бланк, що складається з двох частин - блакитно-зеленого та рожевого кольору. Картка підтверджує походження цуценя та заповнюється відділенням КСУ після актування та таврування посліду. 

     З цим документом ви приходите до нашого відділення КСУ за адресою: м. Львів, вул.  Городоцька 147 (ми працюємо для вас у вівторок з 15:00 до 19:00 та суботу з 11:00 до 16:00) та поміняйте його на родовід. Для цього вам потрібно буде стати членом клубу та сплатити членський внесок та родовід. Щенячу картку потрібно здати на обмін до виконання собаці 1 року.

 

Як підготуватися до виставки собак

     Отже, ви стали щасливим володарем породистого цуценя та зібралися на виставку. Порадьтеся із заводчиком щодо доцільності вести цуценя на виставку. Ви повинні розуміти, що значне скупчення собак може стати великим стресом для малюка, а то й загрожувати його здоров'ю - на виставці легко можна підхопити інфекційне захворювання. Але якщо ви зважилися на участь, то пам'ятайте, що ваше цуценя має бути абсолютно здоровим і, бажано, соціалізованим. Крім цього ви повинні подумати про відповідне дресирування та екіпірування. Минули ті часи, коли можна було взяти собаку і просто провести її по рингу на повідку. Зараз це виглядатиме смішно. Щоб зрозуміти, як правильно поводитися в рингу, ви можете звернутися до професійного хендлера (людини, яка показує собаку в рингу на виставці) і пройти курс занять. Ви можете найняти хендлера, який замість вас виведе собаку в ринг. Тут є нюанс: професійний хендлер зазвичай бере для показу кілька собак і якщо ринги цих собак збігатимуться, то хендлер може не встигнути до вашого рингу. У цьому випадку ви або повинні заздалегідь узгодити заміну і переконатися, що "заступник" впорається з вашим собакою і зможе гідно показати, або вийти в ринг самостійно. З екіпіровки вам знадобиться рингування - спеціальний повідець для показу собаки в рингу (його одягають безпосередньо перед виходом у ринг) і сумочка для ласощів або іграшок (або кишені). Не зайвою на виставці буде клітка, в якій ваш вихованець зможе відпочити, до того ж до нього ніхто не тягтиме руки і наступатиме на хвіст. Залежно від рангу виставки ви можете одягнутися у стилі кежуал або урочисто. Чим вищий ранг виставки, тим більше уваги потрібно приділити одязі. Виставка - це насамперед шоу, а на шоу все має бути красиво. 

 

Які бувають виставки собак

Ранг виставки

     До виставок простіше відносяться міські, обласні виставки та племінні огляди. На цих виставках не можна здобути титул, але можна добре потренуватися. Титули одержують на сертифікатних виставках рангу САС (національна виставка собак) або CACIB (міжнародна виставка собак). Виставки зазвичай відбуваються у вихідні - одна виставка в суботу і одна в неділю. Це може бути 2 виставки рангу САС або 2 виставки рангу CACIB, або САС та CACIB. Брати участь можна за бажанням в одній з них або в обох. Щоб стати чемпіоном тієї чи іншої країни, потрібно зібрати кілька титулів САС або один САС, який за наявності чемпіонства країни проживання також дає право стати чемпіоном іншої країни (у тому випадку, якщо є домовленість між кінологічними організаціями цих країн: про взаємне визнання титулів з Україною домовились: Білорусь, Болгарія, Грузія, Кіпр, Латвія, Литва, Молдова, Росія, Румунія, Сербія, Словенія, Чорногорія, Фінляндія, Чехія, Естонія). Зібравши певну кількість титулів CACIB у різних країнах, собака отримує звання інтерчемпіона. Про виставкові титули читайте ТУТ. Найпрестижніші виставки у системі МКФ - Чемпіонат Світу та Чемпіонат Європи. Вони проводяться раз на рік у одній з країн - членів МКФ. Чемпіоном Світу/Європи стають найкращий кобель та найкраща сука, Юним Чемпіоном Світу/Європи стають найкращий юніор кобель та найкращий юніор сука.

 

Монопородна виставка

     Окрім всепородних виставок, якщо існує національний порідний клуб, проводяться монопородні клубні виставки. Монопородні виставки можуть мати різний ранг. Ранг монопородної виставки визначається максимальним титулом, який можна отримати на даній виставці: ранг КЧК – Кандидат у Чемпіони Клубу, ранг ПК – Переможець Клубу, ранг ЧК – Чемпіон Клубу. Остання проводиться 1 раз на рік. Щоб стати Чемпіоном Клубу, потрібно зібрати кілька ПК або три-чотири КЧК (залежно від правил конкретного клубу) під різними експертами. Монопородні виставки зазвичай відбуваються одночасно з всепородними – того ж дня, але у різний час. На монопородні виставки зазвичай запрошують суддю-породника – експерта, який має великий досвід та спеціалізується саме на цій породі собак.

     Також можуть організовуватись монопородні виставки, що відповідають виставці рангу САС. Про титули, що присвоюються на монопородних виставках собак (на прикладі монопородного клубу за породою мопс), читайте ТУТ.

     Список усіх виставок та координати клубів-організаторів можна знайти на сайті КСУ: календар виставок.

 

Як записатися на виставку собак

     Щоб записатися на виставку, потрібно вибрати виставку (календар виставок) і з копією родоводу/цуценята під'їхати до клубу організаторів, або ж завантажити заявковий лист через інтернет та уважно його заповнити.

     При заповненні заявного листа ви повинні вибрати клас відповідно до віку та розвитку вашого собаки.

  • Бебі: з 3 до 6 місяців
  • Цуценята: з 6 до 9 місяців
  • Юніори: з 9 до 18 місяців
  • Проміжний (інтермедія) клас: з 15 до 24 місяців
  • Відкритий клас: з 15 місяців до 8 років
  • Клас чемпіонів: з 15 місяців до 8 років (тільки за наявності сертифіката чемпіона будь-якої країни)
  • Клас ветеранів: після 8 років

     Класи юніори/інтермедія/відкритий мають загальний віковий період – з 15 до 18 місяців.

Ви можете вибрати будь-який клас на власний розсуд. Якщо ви вже закрили до 15 місяців титул Юного Чемпіона та Юного Гранд Чемпіона або не збираєтесь закривати останній, йдіть до класу інтермедія. Якщо ви вважаєте, що ваш собака вже досить сформований і виглядає як дорослий собака, йдіть у відкритий клас. Якщо ви вже здобули у цей період доросле чемпіонство якоїсь країни і у вас є сертифікат чемпіона, можете записуватися до класу чемпіонів.

     Сплатити участь виставки відповідно до вимог та реквізитів, зазначених у заявному листі або у листі з додатковою інформацією. Зверніть увагу на тарифну сітку: що менше часу залишається до виставки, то вища вартість. Оплата та заявка на участь мають бути надіслані до клубу в одному тарифному періоді. Квитанцію про оплату необхідно відсканувати, також має бути відсканована щеняча картка або родовід вашого собаки. По цуценяті можна реєструватися на виставку у віковий клас бебі, щеня або юніор. Якщо щеня здано на оформлення родоводу, вас зареєструють по рожевій частині щенячої метрики, що залишилася у вас. У дорослий клас реєструють лише за родоводом. Щоб записатися в робочий клас або клас чемпіонів, потрібно надати скани відповідних сертифікатів. Отже, квитанцію про оплату, копію цуценята (або родоводу) та заявний лист надсилайте по e-mail, вказаному у заявковому листі. Вам має прийти відповідь про те, що реєстрацію прийнято. В іншому випадку спробуйте надіслати документи ще раз або зателефонуйте до клубу, щоб уточнити, чи надійшов ваш лист. Перевірити чи записані ви на виставку можна і за списками учасників, які розміщуються на сайті клубу-організатора та оновлюються в міру надходження нових заявок. Тут же можна знайти корисну інформацію про місце розташування виставки, як доїхати на громадському чи особистому транспорті, в яких готелях приймають із собаками, план виставкової території та приміщення. Безпосередньо перед виставкою з'являється розклад рингів, у якому вказується номер рингу, суддя, який працюватиме на цьому рингу, список порід та кількість собак. За кількістю собак можна приблизно порахувати час, коли почнеться ваш ринг: на одного собаку в нормі йде 2-3 хвилини. Також у розкладі вказують час обіду. Тож якщо експертиза вашої породи буде проводитись після обіду, то зранку вам на виставці особливо робити нічого. Приїжджайте на початок обіднього часу, щоб мати можливість потренуватися в рингу. У будь-якому випадку на виставку потрібно приїхати не менше ніж за годину до початку рингу вашої породи, щоб встигнути зареєструватися, розташуватися та адаптувати собаку.

 

Приїзд на виставку собак

     Перед виставкою собаку необхідно добре вигуляти! І не годувати! Щоб у рингу не було неприємностей. Про всяк випадок корисно запастися серветками, папером, ганчіркою, кульками, щоб прибрати за своїм собакою за такої неприємності - не завжди на виставках є персонал для цього.

     Візьміть із собою миску та воду для собаки, мокрі серветки, смаколики або іграшку, ганчірочку, серветки. Покривало, щоб накрити клітку, якщо ви раптом опинитеся на протягу або ваш собака буде нервувати побачивши інших собак. Можна взяти з собою розкладний стілець, каву або чай та бутерброди. Не зайвим буде камера або відеокамера.

     Поодинці впоратися на виставці буде досить важко. Краще з кимось поєднатися, щоб можна було залишити речі. У ринг не прийнято виходити із сумками чи рюкзаками. На виставках часто трапляються крадіжки, а адміністрація за безпеку ваших речей відповідальності не несе.

     Тож ви приїхали. Ідіть туди, куди йде натовп, звідки чути гавкіт. Або питайте у людей із собаками, де вхід. Розташуйтеся ближче до вашого рингу, щоб не бігти до нього через весь зал.

 

Ветеринарний контроль

     Потім вам потрібно знайти столик ветслужби (зазвичай він знаходиться на вході, так само, як і стіл реєстрації), де пред'являєте ветпаспорт та ветеринарну форму №1 (тільки для іногородніх). Останню беруть у найближчій державній ветеринарній клініці за місцем проживання безпосередньо перед виїздом на виставку собак до іншого міста. Зауважте, що видача форми №1 передбачає огляд собаки ветеринарним лікарем. Лікар також перевіряє позначку про щеплення (насамперед проти сказу) у ветпаспорті вашого собаки. Щеплення має бути зроблено не більше ніж за рік і не менше ніж за місяць до участі у виставці. Процес видачі форми №1 може затягнутися, тому виділіть достатньо часу отримання довідки. Чи можна обійтися без форми №1 дізнайтесь у досвідчених учасників виставок. На ветконтролі вам, швидше за все, дадуть папірець, з якого ви підете до столу реєстрації.

 

Реєстрація

     На реєстрації ви отримуєте каталог та вас відзначають у списках учасників виставки. На реєстрації можлива черга. Це ще один аргумент, чому варто приїхати наперед. Тепер потрібно отримати свій ринговий номер. Його видають або на реєстрації, або у рингу. Для цього вам потрібно знайти в каталозі свого собаку і подивитися, під яким номером він значиться. Ринговий номер - це наклейка, яку можна приклеїти на одяг на груди, рукав чи стегно. Бажано з лівого боку, щоб номер був добре видно під час показу собаки. Продаються спеціальні утримувачі для номерів. Вони особливо зручні, якщо ви виставляєте кілька собак.

 

Перед рингом

     Після реєстрації можна розслабитись. Якщо робота в рингах ще не почалася, потренуйте собаку, дайте їй озирнутися, подивіться, як вона поведеться, підніміть їй настрій, потренуйте біг і стійку. Якщо ринги працюють і ви маєте багато часу, можна вийти прогулятися з собакою, попити каву, поспілкуватися з людьми, поспостерігати за іншими рингами. Потім стежити за роботою вашого судді, щоб зрозуміти, в якій послідовності він дивиться собак: спочатку на столі або в стійках, потім у русі або навпаки.

 

Вихід у ринг

     Занадто розслаблятися не треба! Не проґавте свій ринг! Ті, що запізнилися в ринг, не допускаються і залишаються без оцінки і без титулу! Якщо ваш песик переміг у класі, не забудьте залишитися на порівняння! Порядок виходу в ринг зазвичай відповідає розташуванню класів собак у каталозі:

     ◊ бебі-кобелі

     ◊ бебі-суки

     ♦ порівняння кращих бебі кобеля та суки

 

     ◊ щенята-кобелі

     ◊ цуценята-суки

(На деяких виставках усі суки, починаючи з бебі, оцінюються після всіх собак)

     ♦ порівняння кращих щенят кобеля та суки

 

     ◊ юніори-кобелі

     ◊ юніори-суки

(На деяких виставках юніори суки оцінюються після всіх собак)

     ♦ порівняння на кращого юніора

(Юніор, який виграв порівняння, залишається до кінця рингів дорослих кобелів і сук, щоб взяти участь у порівнянні на кращого представника породи (ЛПП). Можливий варіант, коли юніорів-сук викликають у ринг після суддівства всіх кобелів. Буває, що порівняння на кращого юніора не проводиться, і тоді на ЛПП порівнюють і юніора-кобеля, і юніора-суку.

     Найкращий юніор залишається на Бест юніорів, який проводиться після закінчення всіх рингів у головному рингу виставки.)

 

     ◊ пси: проміжний клас, відкритий клас, робочий клас (якщо відкритий для цієї породи), клас чемпіонів

     ♦ порівняння на кращого кобеля – порівнюються переможці 3 (4) класів

(Якщо виставка рангу CACIB, найкращий собака отримує CACIB, всі інші собаки плюс другий собака з класу, в якому був собака, що отримав CACIB, порівнюються на RCACIB (Резервний CACIB). Сенс Резервного CACIBа в тому, що якщо у собаки, що виграла CACIB вже є звання Інтерчемпіона або ж цей собака не мав права отримати CACIB (у нього регістровий родовід або перемога була присвоєна з порушеннями), CACIB переходить до собаки, яка отримала RCACIB.

 

     ◊ суки: проміжний клас, відкритий клас, робочий клас (якщо відкритий для цієї породи), клас чемпіонів

     ♦ порівняння на найкращу суку

(Та сама процедура порівняно на CACIB та RCACIB)

 

     ◊ собаки клас ветеранів

     ◊ суки клас ветеранів

     ♦ порівняння на кращого ветерана

 

     ♦♦♦ порівняння на ЛПП: найкращий юніор (або найкращі юніори собака і сука), кращий собака, краща сука, кращий ветеран (або кращі ветерани собака і сука).

 

     Найкращий Представник Породи залишається на Бест групи і, у разі перемоги, на Бест ін Шоу. Якщо ЛПП отримує юніор, він бере участь і в Бесті юніорів, і в Бесті групи.

 

Нагороди

 

Дипломи

     Кожен учасник рингу отримує диплом із оцінкою. У дипломі мають бути зазначені назва виставки, місто, суддя, прізвисько собаки, номер за каталогом, оцінка та титул. До диплома зазвичай прикріплено опис вашого собаки. Перевіряйте (!!!) правильність заповнення диплома. Якщо працівники рингової бригади припустилися помилки, відразу зверніться до них, щоб її виправили. Собакам, які отримали титул CAC, RCAC, JCAC (ЮСАС), CACIB, RCACIB, BOB (ЛПП) або СС, КЧК, ПК, ЧК видають сертифікат на цей титул, який згодом здається на здобуття чемпіонства. Іноді потрібно на сертифікат поставити печатку у нагородній комісії чи адміністрації виставки. Перевіряйте та уточнюйте все за документами безпосередньо на виставці. Потім це буде складніше.

 

Медалі та кубки

     Медалі видають у нагородній комісії переможцям класів, які отримали CAC та JCAC. Буває, що за цей титул не передбачено медалі. Тоді медаль отримує лише найкращий юніор та ЛПП. Хоча це не факт. Іноді видають кубки. Іноді їх видають лише учасникам бестів. Найчастіше – лише переможцям бестів. Не турбуйтеся. Зараз на виставках можна купити будь-який кубок, що вам сподобався. Але в будь-якому випадку варто поцікавитися, чи потрібно отримати за перемогу медаль чи кубок.

 

Бести

     Окрім дипломів та сертифікатів найкращий бебі, найкраще цуценя, найкращий юніор, найкращий представник породи та найкращий ветеран отримують направлення на участь у бестах.

     На деяких виставках такі напрями не видають і переможці автоматично запрошуються для участі в бестах. На деяких виставках із виданим напрямком потрібно зареєструватися для участі у Бесті.

     Юніор-переможець бере участь у Бесті юніорів (J-BIS – Junior Best in Show), ЛПП (BOB) бере участь у Бесті групи (BOG – Best of Group) і, у разі перемоги, – у Бесті виставки (BIS – Best in Show) . Бести проводяться після закінчення всіх рингів у головному рингу виставки. Їх проведення може затягнутися, тому ви самі вирішуєте залишатися на Бест чи ні. Бести зазвичай йдуть у такому порядку:

  • Бест бебі
  • Бест цуценят
  • Бест юніорів
  • Бест ветеранів
  • Бести груп з 1 по 10. Бест невизнаних МКФ порід іноді проводять, іноді – ні.
  • Бест ін Шоу.

Інші конкурси

     На виставках собак можуть проводитись інші змагання та конкурси.

     Наприклад, змагання з окремих видів дресирування: аджиліті, ВН, елементи IPO - зазвичай з тих видів дресирування собак, які не вимагають великого простору та не можуть становити небезпеку для інших учасників та відвідувачів виставки.

     На конкурсі юних хендлерів діти демонструють свої вміння та навички показу собак у рингу. На конкурсі племінних пар обирають найкращу пару (кобеля та суку), що належить одному власнику. Конкурс виробників передбачає показ нащадків одного виробника. Конкурс племінних груп – 3-5 собак однієї породи, народжених в одному розпліднику та мають одну приставку.

     Для створення атмосфери свята та залучення глядачів може проводитись конкурс костюмів, конкурс малюнка або будь-які інші веселі конкурси.

 

     Для участі у змаганнях та конкурсах подають окремі заявки. Деякі конкурси безкоштовні, за участь в інших потрібно заплатити (не надто великі гроші).

 

Виставка собак в іншому місті чи іншій країні

     Щоб стати чемпіоном своєї країни, необхідно перемогти на кількох виставках: здобути 3 ЮСАС для того, щоб стати Юним Чемпіоном України, 6 САС не менше, ніж за 1 рік та 1 день, щоб стати Чемпіоном України (інші комбінації титулів для отримання звання Чемпіона см .на сайті КСУ ТУТ). Якщо порода численна (як мопси та кане корсо, наприклад), зібрати необхідну кількість титулів в одному місті може виявитися важко. Тому доцільно запланувати участь у виставках у розташованих поблизу. Або ж можна відвідати будь-яке місто України, яке вам може бути цікавим у плані пам'яток або ж у плані відпочинку.

     Ви можете поїхати самі на своєму автомобілі, на автобусі (врахуйте, що були випадки, коли в автобус з собакою не пускали або пропонували його розмістити в багажному відсіку), на поїзді (врахуйте, що при проїзді навіть з найменшим песиком, вам необхідно викупити все купе, у купе може їхати не більше двох собак, у вас обов'язково перевірять форму №1, ветеринарний паспорт та багажну квитанцію на собаку).

     Ви можете поїхати мікроавтобусом з групою інших учасників виставки з вашого міста.

     Групою їхати дешевше, веселіше, простіше зорієнтуватися виставці, т.к. у групі завжди є хтось, хто вже не раз відвідував цю виставку. Крім того, організатор поїздки зазвичай переймається турботою про розміщення в готелі або на квартирі. Не завжди це найкращий варіант проживання, але ви можете відмовитись від цієї послуги (але не в момент приїзду) та організувати собі проживання самостійно. Тільки врахуйте, що в цьому випадку проїзд до вашого місця розміщення, на виставку та з виставки вам також доведеться організувати собі самостійно. Вибираючи житло, не забудьте уточнити, чи приймуть вас із собакою та чи потрібна буде додаткова оплата.

     Власне, все вище сказане стосується і поїздки до іншої країни.  До Молдови їздимо закордонним паспортом. До країн Європи необхідно заздалегідь оформити паспорт. Для в'їзду до більшості країн Євросоюзу, крім ветпаспорту та євроформи, необхідно мати тест на сказ. Зверніть увагу, що цей тест роблять в Україні  не швидко і не дешево. 

 

Декілька практичних порад для тих, хто вирушає з собакою в тривалу поїздку:

  • Візьміть із собою воду, звичну для собаки, щоб уникнути можливих розладів шлунка;
  • обробіть собаку від кліщів;
  • у спеку погодьтеся взяти з собою вентилятор, лід, медичні засоби на випадок теплового удару;
  • намагайтеся вигулювати собаку під час зупинок: на вокзалах буває проблематично знайти відповідне місце для вигулу і вкластися вчасно; - вивчайте стоянки по дорозі; на кордоні не дозволять вигулювати собак;
  • Візьміть із собою теплі речі, плед навіть у теплу пору року - Ви можете опинитися вночі на трасі або в приміщенні виставки може бути прохолодно, вивчіть прогноз погоди;
  • іноді корисно мати з собою щось перекусити, хоча на виставках зазвичай є можливість і поїсти, і купити воду-каву або збігати до найближчого магазину;
  • Майте про запас фінанси на випадок (не дай боже!) екстреної ветеринарної допомоги.